LTRK aicina politiķus turēt solījumu un mazināt darbaspēka nodokļus
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) aicina politiķus turēt solījumu un mazināt darbaspēka nodokļus.Kā aģentūrai LETA norādīja LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš, pieaugot nenoteiktībai eksporta tirgos un saasinoties starpvalstu konkurencei par investīciju piesaisti jaunu, labi apmaksātu darba vietu radīšanā, nav pieļaujama politiķu atkāpšanās no uzņēmējiem dotu un likumā nostiprinātu solījumu pildīšanas.
"Pirmais solis, kas sperams Latvijas ekonomikas sildīšanai - konsekvents iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes samazinājuma turpinājums 2015.gadā, atvieglojot darbaspēka nodokļu slogu," uzsvēra Endziņš.
Viņš stāstīja, ka publiskajā retorikā, dažādi interpretējot nodokļu likmes un nodokļu ieņēmumu statistiku, Latvija tiek salīdzināta ar citām Eiropas Savienības valstīm, nepamatoti izdarot secinājumu, ka nepietiekamos ieņēmumus valsts budžetā rada zemas nodokļu likmes.
"Ja raugāmies uz darbaspēka izmaksām Baltijas valstīs, diemžēl nākas secināt, ka Latvija vēl aizvien ir vissliktākajā pozīcijā, jo par katru darbiniekam izmaksājamo eiro darba devējam nodokļos jāsamaksā 1,75 eiro, kas ir tikpat, cik augsto nodokļu valstī - Zviedrijā. Igaunijā un Lietuvā attiecīgi šie izdevumi sasniedz 1,67 un 1,73 eiro. Investoru izvēle pie šādām darbaspēka izmaksām ir skaidra - nauda Latvijai vienkārši met līkumu," uzsvēra LTRK vadītājs.
LTRK uzskata, ka politiķiem un ierēdniecībai jātur uzņēmējiem dotais solījums turpināt IIN likmes samazināšanu. Šis solījums nostiprināts 2014.gada 1.oktobrī Finanšu ministrijas un lielāko uzņēmējus pārstāvošo organizāciju parakstītajā vienošanās dokumentā "Nodokļu politikas stratēģija 2015.-2017.gadam", kuras 7.punktā noteikti arī pieļaujamie nosacījumi nodokļu likmju paaugstināšanai.
"Neviens no vienošanās tekstā minētajiem nosacījumiem nav iestājies. Politiķu un ierēdņu retorika, ka varētu netikt pildīta likumā paredzētā IIN samazināšana, ir ne tikai nepareizs signāls potenciālajiem investoriem par Latvijas tiesiskās vides neprognozējamību, bet arī neapzināta pretdarbība sāktajiem procesiem mazināt ēnu ekonomiku Latvijā," sacīja Endziņš.
Jāatzīmē, ka efektīvākie veidi straujas Latvijas ekonomikas attīstībai būtu darbaspēka nodokļu mazināšana un ražošanas attīstīšana Latvijā, liecina jaunākā "Citadele Index" veiktā uzņēmēju aptauja.
No aptaujātajiem uzņēmumiem 71% norādījis, ka efektīvs veids, kā valdība varētu veicināt strauju Latvijas izaugsmi, ir darbaspēku nodokļu mazināšana. 61% sagaida ražošanas attīstīšanu Latvijā, 46% sagaida atbalstu uzņēmumiem, lai tie varētu ražot produktus un sniegt pakalpojumus ar augstāku pievienoto vērtību. Savukārt 37% domā, ka ir nepieciešams atbalsts eksportam. Uz sarakstu