Banner 980x90

Katrs desmitais kāro mājokli ar zemākiem komunālajiem maksājumiem

Bažas par ziemā gaidāmiem augstiem komunāliem maksājumiem ierosinājušas jaunu pavērsienu nekustamo īpašumu tirgū – iedzīvotāji steidz tikt vaļā no lieliem dzīvokļiem un vēlas pārcelties uz mājokli, kur maksājumi būs mazāki. Gandrīz katrs desmitais no pētījumu centra Norstat Latvija aptaujātajiem iedzīvotājiem apsver domu pārcelties uz mazāku dzīvokli, energoefektīvāku mājokli vai lauku īpašumu, ko var kurināt ar malku.

Ja ilgus gadus plašs, saulains dzīvoklis bija daudzu cilvēku sapņa piepildījums, tad energoresursu krīze mainījusi šo priekšstatu – cilvēki steidz atbrīvoties no lielām dzīvojamajām platībām, kuru apsildīšana izmaksā pārāk dārgi. Par to liecina gan aptaujas dati, gan notikumi nekustamo īpašumu tirgū. Septembrī trešā daļa no visiem dzīvokļu pārdošanas sludinājumiem bija 3–4 istabu dzīvokļu piedāvājumi. Speciālisti prognozē, ka šāda situācija varētu saglabāties līdz pat pavasarim un pat pieņemties spēkā. 

"Galvenais kritērijs, pieņemot lēmumu par dzīvokļa iegādi vai pārdošanu, ir vajadzība. Šobrīd cilvēki pastiprināti domā par savām reālajām vajadzībām, tādēļ nekustamā īpašuma tirgū paradās aizvien vairāk lielu – 3 vai 4 istabu – dzīvokļu, un to cena samazinās. Ilgus gadus Latvijā bijusi situācija, ka cilvēki dzīvo lielākos mājokļos nekā nepieciešams. Piemēram, ģimenē bērni izauguši, aizgājuši savā dzīvē, bet senioru pāris vai viena pati vecmāmiņa turpina dzīvot ierastajā trīs istabu dzīvoklī, jo līdz šim varēja atļauties nosegt komunālo pakalpojumu rēķinus. Tagad šiem cilvēkiem nākas izvērtēt, vai viņiem patiešām tik liela platība ir nepieciešama. Iespējams, pietiek ar krietni mazāku dzīvokli, par kura apkurināšanu jāmaksā daudz mazāk, tādēļ savu mājokli var pārdot lielākām ģimenēm, kurām tas patiešām būtu nepieciešams," situāciju tirgū ieskicē Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas un nekustamā īpašuma aģentūras Arco Real Estate valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits.

Arī Norstat Latvija aptaujas rezultāti apliecina, ka iedzīvotāji vēlas ietaupīt uz komunālo maksājumu rēķina. 4% no visiem aptaujātajiem vēlas doties prom no pašreizējās mājvietas uz lauku īpašumu, ko var apsildīt ar tādu saviem spēkiem sarūpējamu kurināmo kā malka. Šis scenārijs visvilinošākais šķiet vidzemniekiem un latgaliešiem. Šajos novados attiecīgi 7% un 6% ir gatavi pašreizējo mājvietu nomainīt pret lauku īpašumu.

2% respondentu ir noskaņoti pārcelties uz mazāku mājokli, lielākoties jaunieši, kamēr aptuveni tikpat daudzi meklē jaunāku, energoefektīvāku īpašumu, kurā ir zemāki komunālie maksājumi. Šī izvēle vispievilcīgākā šķiet rīdziniekiem. Galvaspilsētā uz ērtu, siltu un lētu dzīvokli jaunajā projektā vēlas doties 4% respondentu.

"Ikviena krīze ienes korekcijas tirgū, sniedzot jaunas iespējas kādai iedzīvotāju grupai. Arī tagad notiekošais savā ziņā ir tirgus sakārtošanās, jo pamudinājis cilvēkus kritiski izvērtēt savas patiesās vajadzības. Daļai iedzīvotāju sen nav nepieciešams tik liels dzīvoklis, kādā viņi mitinās, bet citi ilgstoši nav varējuši tikt pie viņu augošās ģimenes vajadzībām atbilstoša mājokļa. Tas, ko mēs dzirdam no mūsu klientu stāstiem, tad pašlaik ir parādījusies iespēja izvēlēties un par izdevīgu cenu veikt darījumu," skaidro Bigbank Latvija vadītājs Edgars Surgofts.

Norstat Latvija veiktajā aptaujā oktobra beigās tika aptaujāti 1004 respondenti visā Latvijā.

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu