Banner 980x90

Grāmatvedība lauksaimniecībā: īsa nodokļu ainava un iespējas

Lauksaimniecība Latvijā ir ne tikai sena tradīcija un vēstures iezīme, bet arī vitāli svarīga tautsaimniecības nozare. Lai gūtu panākumus šajā nozarē, lauksaimniekiem ir ne tikai jāaudzē labība un mājlopi, bet arī jāattīsta izpratne par nodokļiem. Raksta turpinājumā sniegsim būtisku ieskatu par nodokļu saistībām un atvieglojumiem, kas pienākas Latvijas lauksaimniekiem, uzverot, ka grāmatvedības pakalpojumi ieņem svarīgu lomu aktualitāšu ziņošanā.

Grāmatveži izstrādā stratēģiskus nodokļu plānus, kas pielāgoti katra lauksaimnieka unikālajiem apstākļiem. Viņi analizē ienākumus, izdevumus un investīciju iespējas, lai samazinātu nodokļu saistības, vienlaikus ievērojot Latvijas nodokļu likumus. Latvijas lauksaimniekiem ir pieejamas nodokļu atlaides un atvieglojumi, tostarp tiem, kas saistīti ar lauksaimniecības aprīkojuma nolietojumu, apkopi un izdevumiem. Grāmatvedis tam var sekot līdzi, lai optimizētu izmaksas. Tieši tas pats attiecas uz aktualitātēm nodokļu jautājumos.

Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) lauksaimniecībā

PVN reģistrācija: lauksaimniekiem, kuru gada apgrozījums pārsniedz noteiktu slieksni, ir jāreģistrējas kā PVN maksātājam. Slieksnis tika noteikts 40 000 EUR apmērā. Zem šī sliekšņa PVN reģistrācija nav obligāta, taču lauksaimnieki var izvēlēties brīvprātīgu reģistrāciju, lai atgūtu PVN par saviem ar uzņēmējdarbību saistītajiem izdevumiem.

Samazināta PVN likme: dažiem lauksaimniecības produktiem un pakalpojumiem var piemērot samazinātu PVN likmi 5% apmērā. Šī samazinātā likme attiecas uz noteiktām precēm, piemēram, svaigiem dārzeņiem un augļiem, kam tieši šogad ir arī pienācis likmes pārskatīšanas laiks. Dažbrīd arī parādās rosinājumi šādu likmi piemērot tādām pārtikas grupām kā pienam, gaļai, olām. 

Eksports ar nulles likmi: lauksaimniecības produktu eksportam ārpus Eiropas Savienības (ES) parasti tiek piemērota nulles PVN likme, kas nozīmē, ka par šiem darījumiem PVN netiek iekasēts. Īpaši aktuāli tas ir Latvijas lauksaimniekiem, kas nodarbojas ar starptautisko tirdzniecību.

Lauksaimniecības ienākuma nodoklis

Ar nodokli apliekamie ienākumi: lauksaimnieki tiek aplikti ar lauksaimniecības ienākuma nodokli, kas attiecas uz peļņu, kas gūta no lauksaimnieciskās darbības. Tas ietver labības, mājlopu un lauksaimniecības produktu pārdošanu.

Nodokļu atlaides un atvieglojumi

Lauksaimnieki, kuri iegulda lauksaimniecības aktīvos, var pretendēt uz ieguldījumu nodokļa atlaidi. Tas var kompensēt daļu no ienākuma nodokļa saistībām un veicināt investīcijas lauksaimniecības aprīkojuma un infrastruktūras modernizācijā. Iespēja saņemt uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) atlaidi ir atkarīga no sākotnējo ilgtermiņa ieguldījumu summas 25%, 15% vai 11,9% apmērā.

Vides un energoefektivitātes stimuli: Latvijas lauksaimnieki, kuri izmanto videi draudzīgu un energoefektīvu praksi, var gūt atbalstu, tostarp samazinātus nodokļus un finansiālu atbalstu videi draudzīgām investīcijām.

 

Vairāk informācijas
www.gramatvedibapakalpojumi.lv
Tālr. +371 20 120 991
E-pasts: info@gramatvedibapakalpojumi.lv

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)