Banner 980x90

Vijciema čiekurkalte

Vijciema Čiekurkalte ir viena no vecākajām Latvijā, kurā vel joprojām tiek izmantotas 100 gadus vecās oriģinālās iekārtas. 19. gadsimta beigās, kad Ziemeļvidzemi, sevišķi Vijciema apkārtni, skāra plaši meža ugunsgrēki, bija jādomā kā mežu atjaunot. 

Tika nolemts šajā apkārtnē celt čiekuru kalti, kura nodrošinātu meža sēšanai nepieciešamo sēklu apjomu. Un tā 1895. gadā netālu no Vijciema – Mežmuižā, sāka darbu čiekuru kalte, kura darbojās bez pārtraukumiem līdz 20. gadsimta 70-to gadu vidum, kad tā tika apstādināta. Šajā laikā Latvijā uzcēla vairākas lielas čiekurkaltes, kuras darbināja elektrība, kas tika uzskatīta par lētu enerģijas avotu. Savu lomu nospēlēja arī centralizācijas ideja. Vijciema čiekurkalte nedarbojās vairāk nekā 25 gadus. Tikai pateicoties mežinieku, īpaši ilggadēja Zīles mežniecības mežziņa Miķeļa Pētersona pūlēm, šai laikā tā nepārvērtās par izdemolētu graustu. Visas iekārtas tika saglabātas tādas, kādas tās bija čiekurkaltei uzsākot darbu 1895. gadā. 

Pašreiz Vijciema čiekurkalti apsaimnieko valsts akciju sabiedrība "Latvijas valsts meži", veiksmīgi apvienojot čiekurkaltes pamatdarbību (ik gadus šeit pārstrādā apmēram 200 hektolitrus priežu un egļu čiekuru) ar vēsturisko vērtību saglabāšanu, jo Vijciema čiekurkalte darbojas arī kā muzejs.

Vijciema čiekurkalte piedāvā:

  • ekskursijas grupām un individuāliem apmeklētājiem;
  • čiekuru apstrādes cikla demonstrāciju;
  • informāciju par vēsturisko Mežmuižas kompleksu;
  • čiekuru apstrādi meža īpašniekiem.

Adrese: Mežmuiža, Vijciema pagasts, Valkas novads, LV-4733
Tālrunis: +371 26478620, +371 64747266
Mājaslapa: www.visit.valka.lv, www.mammadaba.lv
E-pasts: vijciems@lvm.lv 
GPS koordinātes: 57.5923904, 26.0377648

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)