Kurš ir tiesīgs saņemt nodokļu atmaksu pēc strādāšanas ārzemēs un kā to izdarīt?  

Cilvēku migrācija, kas notiek jau kādu laiku, vairs neatgādina tikai vienvirziena satiksmi. Arvien vairāk cilvēku, kas bija devušies strādāt uz ārzemēm, atgriežas mājās, taču liels skaits no viņiem joprojām neizmanto iespēju atgūt nodokļus. Kā notiek nodokļu atmaksa, kurš drīkst tai pieteikties un ko darīt, lai atgūtu naudu?

Kā es varu saņemt nodokļu atmaksu?
Tūkstošiem Latvijas pilsoņu strādā ārzemēs, bet personu, kas atgriežas, procents pieaug. Tomēr tikai neliela daļa no cilvēkiem, kas ir atgriezušies, saņem nodokļu atmaksu galvenokārt informācijas trūkuma dēļ. Daudzi cilvēki nezina, kur un kā pieteikties, kādi dokumenti viņiem jāsagatavo, lai saņemtu nodokļu atmaksu, daži pat apšauba, vai tas ir likumīgi. Tāpēc ir svarīgi zināt, ka nodokļu atmaksa no valsts, kurā strādājāt, ir likumīgs un godīgs process, kas balstīts uz Latvijas un citu ES valstu likumīgajām nodokļu sistēmām un ir saistīts ar savstarpēju nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanas nolīgumu, kas noslēgts starp šīm valstīm. Šis nolīgums paredz to, ka pilsonis maksā nodokļus tikai vienā valstī, kurā viņš strādā. Paliek tikai jautājums – kāds ir nodokļu atmaksas process un ko man darīt?

Vissvarīgākais – negaidīt pārāk ilgi, lai pēc strādāšanas ārzemēs saņemtu nodokļu atmaksu. Valstīm ir atšķirīgas nodokļu sistēmas un termiņi, tāpēc naudas atgūšanas procesa ilgums un atmaksātā summa ir atkarīga no dažādiem faktoriem.

Noilgums 
Ir svarīgi pievērst uzmanību noilguma termiņam, ja jums radās ideja atgūt naudu dažus gadus pēc atgriešanās mājās. Dažādas valstis piemēro atšķirīgus noilguma periodus, pārsvarā no 3 līdz 5 gadiem. Tātad, ja pēdējos piecus gadus esat strādājis ārzemēs, varat droši pieteikties nodokļu atmaksai no ārzemēm. To varat izdarīt paša spēkiem vai sazinoties ar uzņēmumu, kas specializējas nodokļu atmaksāšanā.

Strādāšanas ilgums
Ikviens, neatkarīgi no tā, cik ilgi ir strādājis ārvalstīs, var atgūt naudu par pārmaksātajiem nodokļiem. Tomēr atgūstamā naudas summa ir atkarīga no nostrādātā laika. Jo ilgāk strādājāt ārzemēs, jo lielāka būs nodokļu atmaksas summa.

Kopējie ienākumi un nodokļi
Atskaitītā nodokļa summa ir atkarīga ne tikai no jūsu ienākumiem, bet arī no darbavietas valsts nodokļu sistēmas. Atkarībā no darbavietas valsts ienākuma nodokļa summa var sasniegt pat 42% no gūtās peļņas. Naudas atmaksa parasti ir šo nodokļu uzkrātā pārmaksa.

Pareizi sagatavoti un iesniegti dokumenti 
Nodokļu atmaksai parasti ir nepieciešami šādi dokumenti: darba līgumi un pāris pēdējo gadu algas aprēķini. Atkarībā no valsts var būt nepieciešami papildu dokumenti, kas saistīti ar darbavietas un dzīvesvietas valsti. Tomēr ir vērts atzīmēt, ka jūs varat pieteikties nodokļu atmaksai pat bez visiem iepriekšminētajiem dokumentiem. Trūkstošos dokumentus jūsu vietā sameklēs uzņēmums, kas nodarbojas ar atmaksas procesu.

Iepriekš uzskaitītie faktori veido nodokļu atmaksas procesu. Tā ilgums arī ir atkarīgs no tā, cik drīz pēc atgriešanās jūs nolemjat uzsākt procesu – neatkarīgi no tā, vai to darāt pats vai caur nodokļu atmaksas uzņēmumu. Specializētam uzņēmumam, kas strādā šajā jomā, nepieciešami 2 līdz 6 mēneši, lai atgūtu jūsu nodokļus. Pašam kārtojot visus dokumentus, process var aizņemt ilgāku laiku, jo specifisko zināšanu trūkums var prasīt vairāk laika un pacietības.

Joprojām neskaidri mīti par nodokļu atmaksu
Joprojām pastāv dažādi mīti un nepareizi priekšstati par ienākumu deklarēšanu un nodokļu atmaksu. Daudzi cilvēki, kas strādājuši ārzemēs, domā, ka, deklarējot tur gūtos ienākumus, viņi zaudē iespēju nākotnē atkal doties strādāt uz ārzemēm, saņemt izdienas pensiju un citas sociālās garantijas. Varat būt drošs, ka tas ir visai dziļi iesakņojies mīts.

Ienākumu deklarēšanai un nodokļu atmaksai nav nekā kopīga ar sociālo nodrošinājumu, un ienākumi ir jādeklarē, gan strādājot ārzemēs, gan Latvijā. Ienākumu deklarēšana ļauj precīzi aprēķināt, kādi nodokļi ir samaksāti, un pārmaksātā summa pēc pieteikuma iesniegšanas par atmaksu likumīgi tiek atgriezta nodokļu maksātājam. Ir vērts atzīmēt, ka dažās valstīs ir iespējams atgūt visus samaksātos nodokļus, bet tikai tad, ja tie nepārsniedz tā gada ar nodokli neapliekamo minimumu. Pretējā gadījumā pēc pieprasījuma iespējams atgūt tikai nodokļu pārmaksu.

Pabalsti tiem, kas audzina bērnus – vēl viena iespēja iegūt naudu 
Vecākiem, kas strādā ārzemēs, ir tiesības uz bērnu pabalstiem neatkarīgi no tā, vai viens vai abi vecāki strādā šajā valstī. Vissvarīgākais nosacījums ir tāds, ka vismaz vienam no bērniem jādzīvo kopā ar strādājošo vecāku. Tāpat ir arī svarīgi uzsvērt, ka tā saucamo "bērnu naudu" maksā tikai dažās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Vācijā, Norvēģijā un Dānijā.

Pabalsta apmērs ir atkarīgs no bērnu skaita ģimenē. Turklāt ir svarīgi pievērst uzmanību bērnu naudas saņemšanas nosacījumiem darbavietas valstī, kas dažādās valstīs ir atšķirīgi. Vecākiem, kas audzina bērnus un kas vairāk nekā pusgadu ir strādājuši ārzemēs, tiek dota iespēja saņemt šo pabalstu kopā ar nodokļu pārmaksas atmaksu. Lai saņemtu nodokļu atmaksu, parasti ir nepieciešami šādi dokumenti:
• laulības apliecības kopija;
• bērna dzimšanas apliecības kopija;
• bērna pases kopija (ja ir);
• abu vecāku pasu kopijas;
• sertifikāta par ģimenes sastāvu kopija;
• darba līguma kopija;
• algas saraksts.

Tomēr atkarībā no valsts var būt nepieciešami papildu dokumenti un to tulkojumi, tāpēc ir ieteicams to noskaidrot jau iepriekš. Nodokļu atgūšana ir ļoti skaidri un konkrēti reglamentēts process, taču atkarībā no tā, vai jūs to uzņematies darīt paša spēkiem vai dodaties uz starpniecības uzņēmumu, tas var novest pie atšķirīgas pieredzes un iznākuma. Veicot procesu patstāvīgi, jums var būt nepieciešama ne tikai pacietība, bet arī visai lielas pūles. Tikmēr uzņēmums, kas piedāvā nodokļu atmaksas pakalpojumus, pārliecināsies, ka maksimālā iespējamā summa tiek atmaksāta pat bez jūsu līdzdalības. Vissvarīgākais ir nepalaist garām šādu iespēju un paņemt atpakaļ to, kas jums pienākas. Atcerieties, ka lēmums par to, kā to darīt, pieder jums pašam.

 

Uz sarakstu