Banner 980x90

Kas ir policistisko olnīcu sindroms?

alma
alma

Policistisko olnīcu sindroms (PCOS) ir hroniska endokrīnās sistēmas saslimšana, kas rodas, ja sievietei ir hormonālās sistēmas traucējumi. Ja sievietes organismā izstrādājas vairāk vīrišķo hormonu, tas var ietekmēt menstruālo ciklu un izraisīt anovulāciju, kā arī veicināt pastiprinātu apmatojumu, dermatoloģiskās un kardiovaskulārās problēmas

PCOS nav nemaz tik reta slimība, kā mums visiem gribētos domāt, zinātnieki ir izpētījuši, ka ar PCOS slimo 5–10%  pasaules sieviešu, bet PCOS kā oficiāla diagnoze tiek uzstādīta vēl mazākam procentam sieviešu. Bieži vien sieviete ir ievērojusi veselības problēmas vai izmaiņās savā organismā un cīnās ar sekām, nevis patieso iemeslu – PCOS. Ja tu ilgstoši nevari palikt stāvoklī,  tev ir nopietnas problēmas ar sejas ādu vai lieko svaru, neskatoties uz to, ka tev nav mazkustīgs dzīvesveids un tavs uzturs ir sabalansēts, būtu jāpārliecinās, vai tavam organismam nav hormonu disbalanss, kas ierosina visas iepriekš minētās veselības problēmas. Ģimenes ārsta A. Lasmaņa klīnikā ”ALma” strādā ginekologi, kuriem ir liela pieredze savā jomā un kuri ar lielu rūpību uzklausa katras klientes simptomus un sūdzības, lai atrastu patieso veselības problēmu iemeslu.

Kādiem simptomiem ir jāpievērš uzmanība?
•    Neauglība – viens no biežākajiem neauglības cēloņiem ir olnīcu disfunkcija, kad notiek neregulāra olšūnas izdalīšanās vai olšūna bez medikamentu lietošanas neizdalās vispār.
•    Pastiprināta apmatojuma veidošanās – ja sievietei sāk parādīties izteikts apmatojums uz virslūpas, zoda un citām ķermeņa daļām, tas var liecināt par paaugstinātu vīrišķo hormonu veidošanos.
•    Sejas ādas problēmas – ja akne parādās pieaugušiem cilvēkiem, visticamāk, iemesls tam būs hormonālās problēmas, PCOS gadījumā akne veidosies uz vaigiem, zoda un kakla augšdaļas.
•    Neregulāras menstruācijas – ja mēnešreizes kļūst neregulāras vai iztrūkst līdz pat vairākiem mēnešiem, tas arī var liecināt par paaugstinātu vīrišķo hormonu daudzumu. Ir jāpievērš uzmanība, ja asiņošana menstruāciju laikā ir izteikti vāja vai tieši otrādi – izteikti spēcīga–, kā arī nevar astāt bez ievērības svara svārstības, jo kopā ar asiņošanas izmaiņām menstruāciju laikā tas var norādīt uz hormonu disbalansu. Ja sieviete novēro jebkuras izmaiņas savā mensturāciju ciklā, kas parādās kopā ar svara izmaiņām, nekavējoties ir jāpiesakās uz vizīti pie ginekologa, lai noskaidrotu, vai sievietei nav hormonālās sistēmas traucējumi.
•    Metabolais sindroms un insulīna rezistence – ir gadījumi, kad vielmaiņas traucējumi provocē kardiovaskulāras problēmas, visbiežāk sieviete dodas pie ģimenes ārsta, dietologa vai uztura speciālista, lai risinātu  kardiovaskulāras problēmas, bet ārstējošais ārsts sievieti nosūta pie ginekologa, lai precizētu cēloni, diagnozi un ārstēšanas iespējas.

 


PCOS raksturīgie simptomi nav viennozīmīgi un bieži vien var izpausties arī citu slimību gadījumā, tādēļ sievietes tos mēdz atstāt bez ievērības, meklējot attaisnojumus saspringtajā dzīves ritmā un neveselīgajā uzturā. Diemžēl, ja sieviete laikus nedodas pie ginekologa, PCOS ārstēšana kļūst sarežģītāka un laikietilpīgāka. Tikai ieklausoties savā organismā un savlaicīgi apmeklējot ginekologu, sieviete var pasargāt sevi no laikietilpīgas un sarežģītas diagnozes noteikšanas. Ja vēlies, lai tev nodrošina kvalitatīvu un pilnu tavas veselības aprūpi, dodies uz ģimenes ārsta A. Lasmaņa klīniku ”ALma”.

Kā notiek PCOS  ārstēšana?
PCOS sindromu provocē insulīna rezistence un neveselīgs dzīvesveids – fizisko aktivitāšu trūkums, smēķēšana, neveselīgs uzturs, tādēļ sievietēm ir jārēķinās, ka PCOS ārstēšana nebūs tā slimība, kuru varēs izārstēt ar medikamentu palīdzību. Ja PCOS izraisītājs ir nevis ģenētiska iedzimtība, bet sievietes dzīvesveids, ir jārēķinās, ka būs jāmaina savs dzīvesveids un jāatmet kaitīgie paradumi. PCOS ārstēšanas process ir sarežģīts un laikietilpīgs, svarīgākais faktors, kas nosaka ārstēšanas metodi, ir tas, vai sieviete plāno grūtniecību. Ja tuvākā gada laikā grūtniecība netiek plānota, tad ārstēšanā tiek uzsākta ar esošo simptomu mazināšanu – svara samazināšanu, psiholoģisko problēmu novēršanu un endometrijas hiperplastisko procesu novēršanu, sejas ādas problēmu ārstēšanu, vielmaiņas traucējumu novēršanu un menstruālā cikla korekciju. Ja sieviete plāno grūtniecību, tiek izrakstīta neauglības ārstēšana un ovulāciju stimulējošas zāles. Pirmais noteikums, kas ir jāievēro, uzsākot ārstēšanu, – smēķēšanas atmešana un svara samazināšana līdz normas robežai. Nav vienu universālu medikamentu policistiskā olnīcu sindroma ārstēšanai, PCOS ārstēšana ir pacienta un ārsta kopdarbs, nemainot savus neveselīgos paradumus, paciente nevar cerēt uz labiem rezultātiem PCOS ārstēšanā.

 


Ja vēlies uzzināt vairāk par policistisko olnīcu sindromu vai esi ievērojusi rakstā minētos simptomus, piesaki vizīti pie ģimenes ārsta A. Lasmaņa klīnikas ”ALma” ginekologiem.
https://www.alma.lv/kontakti

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)