Kā kļūt par veiksmīgu frīlanceri?

Kļūšana par frīlanceri ir lieliska iespēja sākt strādāt pašam sev. Frīlanceri var strādāt ar vairākiem darba devējiem vienlaikus, pilnveidot dažādas darba tirgum nozīmīgas prasmes un paši noteikt sava darba apjomu. 

Frīlancera darbs paredz daudz izaicinājumu, tas var kļūt labi apmaksāts un patīkams. Svarīgākais ir ievērot dažus soļus, kas palīdzēs veiksmīgai frīlancera karjeras uzsākšanai.

Kas ir frīlanceris?

Frīlanceri ir pašnodarbinātas personas, kuras strādā uz līguma pamata un piedāvā savus pakalpojumus par maksu. Piemēram, dažas no populārākajām frīlanceru darba jomām ir dizains, programmēšana, fotografēšana un tulkošana.

Vispirms cītīgi sagatavojies

Vienas dienas laikā kļūt par profesionālu frīlanceri, visticamāk, nesanāks. Vispirms ir jāsaprot, kādas profesionālās prasmes piedāvāt potenciālajiem darba devējiem. Pirmais svarīgais ieteikums cilvēkiem, kuri plāno kļūt par frīlanceriem, ir savu prasmju pārdomāšana. Vispirms ir jāuzdod sev jautājumi – "Ko man patīk darīt?" un "Kas man padodas?" Pēc tam ir jāizveido saraksts ar visām prasmēm, kas varētu nest peļņu. Tāpat ir svarīgi noteikt stundas likmi un to, cik stundas dienā veltīt šim darbam.

Vēl viens svarīgs ieteikums ir izpētīt darba tirgu. Kam tieši ir nepieciešamas attiecīgās prasmes, par kādiem pakalpojumiem darba devēji būtu gatavi maksāt? Pirms darba uzsākšanas noteikti ir jāveic neliels tirgus pētījums.

Pārdod savus pakalpojumus

Šajā solī ir ieteicams izstrādāt savu personīgo zīmolu, jo, tāpat kā jebkurā biznesā, arī frīlancerim ir jāpārdod savs produkts. Tā kā konkurence bieži vien ir ļoti augsta, ir nepieciešams atrast veidu, kā atšķirties no konkurentiem. Asprātība, augsta darba efektivitāte, iespaidīga darba pieredze vai izglītība – tikai daži no ieteikumiem, kurus izmantot savā labā.

Lai veiksmīgi konkurētu darba tirgū un pārdotu savus pakalpojumus, ir ieteicams izveidot savu mājaslapu, kas iekļautu ne tikai pakalpojumu aprakstu, bet arī portfolio un atsauksmes. Tāpat nedrīkst aizmirst sociālo tīklu spēku, piemēram, biznesa sociālais tīkls LinkedIn ir lielisks resurss darba piedāvājumu meklēšanai.

Pieņem izaicinājumus

Protams, tiem frīlanceriem, kuri nupat uzsākuši savas "brīvmākslinieku" darba gaitas, nebūs uzreiz, ko parādīt. Tieši tāpēc sākuma posmā ir ieteicams veikt darbu par ļoti zemu samaksu vai pat bez maksas, lai izveidotu savu portfolio un darba aprakstu. To ir jāuztver kā iespēju mācīties un saņemt atsauksmes.

Kur meklēt darbu?

Kļūt par frīlanceri nozīmē meklēt darbu pašam. Lai iegūtu savu pirmo klientu, būs jāpieliek pūles. Ir ieteicams būt radošam meklējumos un atvērtam visu veidu projektiem, lai izveidotu savu portfolio un iegūtu pieredzi. Viens no ieteikumiem ir sazināties ar vietējiem uzņēmumiem un izskaidrot savu pakalpojumu vērtību.

Un, protams, internets! Uz doto brīdi ir daudz lielisku vietņu, kurās ikvienam ir iespējams izvietot savu pakalpojumu piedāvājumus. Piemēram, populārākās darba platformas frīlanceriem ir Upwork, Fiverr, Freelancer, Toptal (programmētājiem), BloggingPro (rakstu veidotājiem), kā arī Freelance Latvia.

Neļauj savām prasmēm ierūsēt

Bieži vien var gadīties tā, ka kādā posmā frīlanceriem var nebūt projektu. Tomēr ir ieteicams strādāt arī tad, kad darba nav. Tā ir laba iespēja pilnveidot savu mājaslapu vai sociālo tīklu profilus, apmeklēt dažādus ar nozari saistītus pasākumus. Šajā laikā var "ražot" saturu, meklēt klientus, reklamēt sevi, meklēt jaunas idejas un iespējas, kā pārdot savus pakalpojumus.

Izveido darba grafiku

Frīlancera darbs paredz sava darbalaika noteikšanu, kas, protams, ir liela greznība, tomēr šeit var arī viegli "iekrist". Ir ieteicams izveidot stingru darba grafiku un pieturēties pie tā. Viena no frīlancera darba priekšrocībām ir iespēja pielāgot darba grafiku savam personīgajam darba stilam. Neatkarīgi no tā, vai darbs tiek veikts 10 stundas no vietas, vai ar biežiem pārtraukumiem, ir nepieciešams izveidot plānu.

Atgriezeniskā saite un klienti

Strādājot kā pašnodarbinātai personai, ir ļoti svarīgi veidot kontaktus, atgriezenisko saiti ar saviem klientiem, kā arī saņemt pozitīvas atsauksmes par paveikto darbu. Frīlanceru, iespējams, lielākā priekšrocība ir tāda, ka viņi paši sev ir priekšnieki un "uzņēmuma seja". Tieši tāpēc ir svarīgi piestrādāt pie savas reputācijas. Pavisam noteikti, apmierināti un laimīgi klienti lielā mērā atvieglos darbu un nesīs gandarījumu.