Banner 980x90

Kā izvēlēties e-lasītāju?

Arvien lielāku popularitāti lasītmīlētāju vidū iegūst e-grāmatas. Kaut arī nekas nespēj aizstāt īpašo sajūtu, ko sniedz pieskāriens grāmatas lapai, jāatzīst, ka e-grāmatām ir daudz priekšrocību: tās neaizņem fizisku vietu, tās ir lētākas, videi draudzīgākas un, lai tīmeklī atrastu, iegādātos un varētu sākt lasīt jauno grāmatu, ir nepieciešamas vien pāris minūtes.

Izplatītākos e-grāmatu formātus, protams, samērā ērti var lasīt arī telefonā vai planšetdatorā, taču, ja tu esi īstens "grāmattārps", ir vērts atlicināt līdzekļus e-lasītāja iegādei. E-lasītājs ir ierīce, kas ir izstrādāta tieši lasīšanai, tādēļ ir īpaši piedomāts pie acīm draudzīga ekrāna un noturīga akumulatora. Savukārt tas, kādu e-lasītāju izvēlēties, galvenokārt ir atkarīgs no taviem lasīšanas paradumiem.

Ekrānam ir nozīme

Protams, ekrāna īpašībām, izvēloties e-lasītāju, ir vislielākā nozīme. Ja ir tāda iespēja, ieteicams pirms iegādes e-lasītāju patestēt, pārliecināties, vai tā ekrāns liekas piemērots ilgstošai lasīšanai, vai teksts ir viegli uztverams.

Lielākajā daļā e-lasītāju tiek izmantota tā sauktā e-papīra jeb e-tintes (e-ink) tehnoloģija, kas ir iespējami pietuvināta papīra lapas izskatam. Kā priekšrocības jāmin, ka matētais e-papīra ekrāns mazāk nogurdina redzi un, atšķirībā no telefona vai datora, spoža saules gaisma netraucē izšķirt, kas attēlots ekrānā, bet gan tieši pretēji – gluži kā ar papīra grāmatām, jo labāks apgaismojums, jo vieglāk lasīt.

Tādēļ arī kā trūkums piesaucams tas, ka tāda veida e-lasītājos ir grūti lasīt sliktā apgaismojumā. Šo problēmu ir mēģināts atrisināt, iebūvējot papildu ekrāna apgaismojumu, vai arī var izvēlēties e-lasītāju ar klasisko LCD (šķidro kristālu) ekrānu. Mūsdienās dārgākajos e-lasītāju modeļos ir pieejams gan LCD, gan e-ink režīms.

Izmērs un mobilitāte

E-lasītājus īpaši iecienījuši ceļotāji, jo vienā nelielā ierīcē iespējams paņemt līdzi (atkarībā no iebūvētās vai ievietojamās atmiņas) desmitiem grāmatu. E-lasītāji ir tieši tik ērti un kompakti, ka it visur, kur var lasīt papīra grāmatu, bez problēmām var lasīt arī e-grāmatu e-lasītājā.

Viegli un plāni – tādi ir visi e-lasītāji, bet to ekrāna izmērs var variēt no piecām līdz 13,3 collām. Izvēle ir tavās rokās: vai tu dod priekšroku lielam ekrānam, kurā ērti lasīt lielizmēra tekstu, vai mazai ierīcītei, kuru ērti ieslidināt kabatā. Ņem vērā arī to, ka, ja e-lasītājs ir sevišķi plāns un viegls, tas, visticamāk, ir panākts uz baterijas rēķina.

Izturība

Ja viedtālrunis ir jāuzlādē katru dienu, tad e-lasītājs bez uzlādes var iztikt vairākas nedēļas. Tā būs priecīga ziņa visiem kaislīgiem lasītājiem, kurus biedē doma, ka viņu ierīce varētu satumst priekšpēdējā lappusē. Tas, ka enerģija tiek patērēta, tikai pāršķirot lappusi, ir vēl viena e-papīra priekšrocība.

Tas, cik ilgi e-lasītāja baterija saglabāsies uzlādēta, lielā mērā ir atkarīgs no tā, cik daudzas papildu iespējas ir iestrādātas ierīcē. Ja tavā e-lasītājā ir iespējams klausīties mūziku, spēlēt spēles un pārlūkot internetu, tas noteikti izlādēsies daudz ātrāk nekā vienkāršāks modelis, kurā iespējams tikai pāršķirt grāmatu lappuses. Ja zini, ka ilgāku laiku nebūs iespējas e-lasītāju uzlādēt, noteikti atslēdz tā wi-fi uztvērēju!

Tikai tekstam?

Pie e-papīra trūkumiem jāpieskaita arī tas, ka, lai nomainītos attēls, ir nepieciešama pussekunde – tā nebūs īstā ierīce, kurā skatīties video. Tāpat joprojām lielākā daļa e-lasītāju ar e-papīra ekrānu ir melnbalti, tādēļ ilustrētu žurnālu lasīšanai labāk izvēlēties e-lasītāju ar LCD ekrānu.

Gandrīz visos e-lasītājos ir iespējams pārlūkot internetu, kaut arī melnbaltais skats var šķist nepierasts, bet nekādu citu papildu iespēju tajos nav: atver e-grāmatnīcu, iegādājies grāmatu, pārskati savu personīgo bibliotēku un lasi. Turklāt daudziem e-lasītājiem nav pieejama klaviatūra, un tas rakstīšanu padara sarežģītu. No otras puses – cik daudzas iespējas gan ir nepieciešamas ierīcei, kuras galvenā funkcija ir teksta atveide? Protams, dārgākajos modeļos ir iestrādāts ne tas vien, bet tad gan nenāks par ļaunu izvērtēt, vai planšetdators nav noderīgāks ieguldījums.

Bibliotēkas daudzveidība

No e-lasītāja parasti ļoti viegli nonākt e-grāmatnīcā, sevišķi, ja uzņēmums, kas izstrādājis e-lasītāju, pats arī nodarbojas ar e-grāmatu tirdzniecību, kā, piemēram, Amazon. Tāpat nu jau ir saradušās daudzas interneta bibliotēkas, kuras piedāvā e-grāmatas – jā, arī latviski.

Iegādājoties vai aizņemoties e-grāmatu, pievērs uzmanību tās formātam. Vairums e-lasītāju atpazīst izplatītākos e-grāmatu formātus: EPUB, PDF, TXT, HTML u.tml. Visas Amazon internetveikalā nopērkamās grāmatas pieejamas AZW formātā, kuru atbalsta tikai Amazon izstrādātais Kindle e-lasītājs. Jāpiezīmē, ka lappuses izmēra atšķirību dēļ PDF formāta tekstu vieglāk lasīt ierīcē ar lielāku ekrānu. Reizēm e-grāmatu formātu ir iespējams konvertēt.

Dažādos e-lasītājos atšķirsies tava grāmatu kataloga izkārtojums un pārskatāmība – arī tas var būt kritērijs, pēc kura izvēlēties ierīci, kurā iekārtot savu virtuālo bibliotēku!

 

Dalies ar šo rakstu

Uz sarakstu
Pilseta24.lv neatbild pievienotajiem lasītāju komentāriem, kā arī aicina portāla lasītājus, rakstot komentārus, ievērot morāles un pieklājības normas, nekurināt un neaicināt uz rasu naidu, iztikt bez rupjībām. Lūguma neievērošanas gadījumā Pilseta24.lv patur tiesības liegt komentēšanas iespēju. Komentāros publicējamā teksta garums ir ierobežots līdz 1000 zīmēm. Nereģistrētiem lietotājiem ir aizliegta HTML un hipersaišu publicēšana!
Komentāri (0)