Kā doties ceļojumā, neiztērējot veselu bagātību?

Vai beidzot esi nolēmis doties ceļojumā, par kuru sapņoji jau ļoti ilgu laiku? Vai esi izvēlējies galamērķi un izpētīji vietas, kuras vēlies redzēt? Un cik šāds ceļojums varētu maksāt? Lai dotos savā sapņu ceļojumā vai vienkārši nelielā atpūtā uz ārzemēm, nav nepieciešams tērēt milzīgas naudas summas vai gaidīt, kamēr uzvarēsi loterijā.

Ja domā, ka ceļošana ir īsta greznība, tad tā nebūt nav. Daudzi cilvēki vēlas apskatīt pasauli, netērējot daudz naudas. Un tas ir iespējams! Vispirms ir stingri jānosaka sava ceļojuma budžets un galamērķis – cik daudz vari iztērēt un uz kurieni vēlies doties. Pēc tam nepieciešams aktīvi meklēt labākos lidojumu un dzīvesvietas piedāvājumus.

Dodies ceļojumā, kad nav tūrisma sezonas

Iespējams, viens no labākajiem veidiem, kā ietaupīt prāvu naudas summu, ir doties ceļojumā tad, kad nav tūristu sezonas. Tomēr atceries, ka dažādos galamērķos tūrisma sezona var atšķirties, tāpēc svarīgi ir pirms biļešu iegādes veikt nelielu pētījumu. Tāpat jāizvairās no braucieniem skolēnu brīvlaikā un dažādās svētku dienās.

Tūristu nesezona nozīmē to laikposmu, kad galamērķos ierodas mazāk cilvēku, tāpēc cenas viesnīcām vai dažādām izklaides aktivitātēm ir daudz zemākas. Piemēram, Karību jūras reģionā nesezona parasti ir no aprīļa līdz augustam. Savukārt Eiropā par tūristu nesezonu uzskata laiku no janvāra līdz martam. Bet eksotisku galamērķu cienītāji izmanto vislabākos cenu piedāvājumus Āfrikā no maija līdz septembrim. Pirms rezervē naktsmītni vari pa tiešo sazināties ar vēlamajām viesnīcām un pajautāt, kad sākas un beidzas tūrisma nesezona.

Izvēlies lētākus dzīvesvietas variantus

Nevar noliegt, ka tieši dzīvesvieta ir viens no lielākajiem izdevumiem ceļojuma laikā, tāpēc būtu svarīgi pievērst uzmanību tam, kur paliksi pa nakti. Viens no lētākajiem variantiem ir gulēšana hosteļos, kur ir daudz zemākas cenas nekā viesnīcās. Tas ir lielisks veids, kā ietaupīt naudas līdzekļus, izbaudīt neparastu atmosfēru un iegūt atmiņas uz visu mūžu. Viena no hosteļa priekšrocībām ir tāda, ka tajos ir daudz kopīgu telpu, kur iepazīt jaunus cilvēkus  no dažādām pasaules valstīm.

Cits variants ir noīrēt istabu, piemēram, dzīvesvietu meklēšanas un rezervācijas vietnē Airbnb. Pirms istabas rezervēšanas uzmanīgi apsver to, cik, piemēram, daudz privātuma vēlies. Izlasi visas pieejamās atsauksmes un sazinies ar īpašnieku par papildu jautājumiem.

Ja tev ir iespēja, tad dodies uz valstīm, kur dzīvo tavi radinieki vai draugi, kuri, visticamāk, piedāvās bezmaksas naktsmājas. Ja tev paveiksies vēl vairāk, tad viņi var kļūt arī par bezmaksas gidiem, kuri parādīs tev apkārtni un vietas, kuras apmeklēt tu pat neiedomātos. Protams, apmaiņā neaizmirsti piedāvāt iegādāties pārtikas preces vai pagatavot viņiem gardas vakariņas.

Gatavo sev ēdienu pats

Protams, apciemojot kādu valsti, noteikti nogaršo vietējo virtuvi, taču, ja paliec tur ilgāku laiku, tad apsver domu gatavot maltītes pašam. Iepērcies vietējā tirgū, iegādājoties ēdienu piknikam. Tāpat, ja iespējams, pajautā vietējiem iedzīvotājiem, kādu ēdienu labāk pirkt.

Neaizmirsti rezervēt istabu ar ledusskapi vai nelielu virtuvīti, kur iespējams pagatavot ēdienu ceļojuma laikā. Daudzi hosteļi nodrošina virtuves, kurās varat gatavot maltītes. Ja tev nav iespējas pagatavot pilnvērtīgu ēdienreizi, vietējā veikalā paņem dažas uzkodas, ko nēsāt sev līdzi.

Ja tomēr nevari atturēties no kāda restorāna apmeklējuma, izvairies no ēšanas vietās, kurās ir lielas tūristu plūsmas. Nokļūstot dažādās sānu ieliņās, iespējams atrast daudz lētākus restorānus, kas bieži vien pasniedz garšīgākus un autentiskākus ēdienus.

Atrodi bezmaksas izklaides iespējas

Viena no lētākajām un, iespējams, vērtīgākajām izklaides iespējām ir došanās pie dabas. Noteikti pirms ceļojuma izpēti, kādas āra aktivitātes tiek piedāvātas konkrētajā apkārtnē. Dodies pārgājienā, kempingā, smaiļošanā vai vienkārši makšķerēt. Izvēlies aktivitāti, kas ir piemērota laikapstākļiem, un nebaidies mazliet iziet ārpus savas komforta zonas.

Ja tomēr vēlies palikt pilsētā, izpēti bezmaksas ekskursiju iespējas. Daudzās pasaules pilsētās pieredzējuši gidi parāda labākās apskates vietas, turklāt pilnīgi par brīvu. Šādas ekskursijas vari meklēt Google meklētājprogrammā, ievadot pilsētu, uz kuru dosies, un, piemēram, vārdu savienojumu "free walking tour". Ja ir vairāki piedāvājumi, noteikti vispirms izlasi visas pieejamās atsauksmes par gidiem un izvēlies labāko variantu. Atceries, ka, lai arī šādas ekskursijas ir bezmaksas, liela daļa gidu tomēr sagaida nelielu samaksu par savu pakalpojumu.

Tāpat arī daudzi muzeji, mākslas galerijas un citas līdzīgas iestādes var apmeklēt par brīvu. Tajās vietās, kur samaksa ir nepieciešama, var tikt piedāvātas atlaides vai vismaz viena īpaša diena mēnesī, kad muzeju var apmeklēt bez maksas. Šāda veida informāciju var meklēt attiecīgo iestāžu mājaslapās vai vietējā tūrisma informācijas birojā.